Buhar kazanları ve jeneratörler, Sanayi Devrimi ile birlikte önem kazanarak günümüzde çok yaygın alanlarda kullanılan sistemlerdir. Bu iki sistem temelde buhar üretme amacı gütmektedir. Ancak sadece buhar üretmekle de kalmaz. Aynı zamanda sıcak su, basınç ve ısı da ortaya çıkmaktadır. Genel apartmanlarda kullanılabildiği gibi büyük üretim alanlarında da tercih edilmektedir. 

Buhar Kazanları ve Jeneratörleri Nedir?

Buhar kazanları; eklenen yakıtın yanarak var olan sıvının (suyun) buharlaşmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem görece jeneratörlere göre çok daha büyük ve kabadır. Aynı zamanda çok daha eski zamanlarda üretildiği bilinmektedir. Ağır sanayi ve üretim noktalarında sık sık kullanılmaya devam etmektedir.

Buhar jeneratörleri ise buhar çıkışını sağlayan fakat görece daha küçük yapılardır. Oluşturulan bu otomasyon sisteminde kaplanan alan daha küçüktür. Daha az alan kaplamasından dolayı enerji kaybı da görece kazanlara göre daha azdır. Risk taşımadığı için normal apartman ve binalarda da kullanılmasında bir sakınca yoktur. 

Buhar Kazanları ve Jeneratörlerin Çalışma Prensibi

Buhar kazanları ve jeneratörler farklı çalışma şeklinde sahiptir. Öncelikle kazanlar adeta bir soba görevi görmektedir. Soba içerisine yakıt eklenmesi gerekir. Bu yakıtlar; katı, sıvı ya da gaz şeklinde olabilmektedir. Ateş ile birleşerek yanma kuvveti ortaya çıkarak buhar ürettiği görülür. 

Diğer taraftan buhar jeneratörleri ise kazan gibi ekstra bir yakıt ihtiyacı gütmez. Sahip olduğu yapı gereği sıvının doğrudan buharlaşmasını sağlar. Kısa sürede buhar oluşumuna neden olur. Bu yüzden pratik ve hızlı çalışma olanağını da kişilere sunmaktadır. 

Buhar Kazanı ve Jeneratör Çeşitleri

Günümüzde Meksis firması olarak buhar kazanları ve jeneratörleri noktasında üretim ve satışlara devam ediyoruz. Her bir firmaya ve aynı zamanda kişiye hizmet verebilmek için geniş skalada üretim sağlanmaktadır. Böylece ihtiyaca yönelik olarak hareket etmek de mümkün kılınmaktadır. Firmamız bünyesinde satışa sunulan ürünler şu şekildedir:

1 . Dik ve Yatay Tip Buhar Jeneratörü: Jeneratör olmasından ötürü apartmanlarda tercih edilebilir olan sistemlerdir. Bu sistem kullanılacak alana göre dik ya da yatık olarak kullanılabilir. Kapasiteleri gereği enerji kaybını en aza indirmektedir. 

2 . Skoç Tipi Buhar Kazanı: Daha eski yapıda üretilmiş olup özellikle sanayilerde tercih edilmektedir. Özel saclardan üretilerek ısıya karşı korunma sağlar. Yatay pozisyonda bulunması ile dikkat çekmektedir. Kapasiteleri üretim aşamasında değişiklik gösterebilmektedir. 

Buhar Kazanı ve Jeneratör Kullanım Alanları

Sanayi Devrimi sonrası buhar kazanı ve jeneratör kullanım alanı yaygınlık göstermiştir. Buhar gücüyle birlikte özellikle üretimde devrim yaşanmıştır. Üretim alanında değerlendirilmesi bu sektörlerde yer bulmasını sağlamaktadır. Fakat sanayi dışında genel mahalleler ve apartmanlarda da jeneratör kullanımına denk gelmek mümkündür. 

Buhar Kazanı ve Jeneratör Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanım alanınızı çok iyi saptamanız gerekmektedir. Eğer bina ve apartman gibi daha küçük alanlarda kullanacaksanız jeneratör almanız daha doğrudur. Ancak sanayi tipi buhar kazanı ve jeneratörler arıyorsanız kazanlardan yana seçiminizi yapabilirsiniz.

Üretimi üstlenen firma hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Özellikle yüksek basınç ve sıcaklığa bağlı olarak patlama ihtimali olduğundan üretim malzemelerine göz atmalısınız. Böylece yıllarca kullanabileceğiniz buhar kazanı ve jeneratörler bulma ihtimaliniz kolaylaşacaktır. 

Buhar Kazanı ve Jeneratör Bakımı ve Onarımı

Jeneratörlerde bakım ve tamiratlar görece kazanlara göre daha basittir. Çünkü bahsedilen bu otomasyon sistemleri bakımları da düşünülerek üretilmiştir. Kısa sürede birkaç parça ve hareket ile bakımları sağlanabilmektedir. Ancak buhar kazanı ve jeneratör bakımı denildiğinde özellikle kazanlarda birikmelerin, sıkışmaların önüne geçmek için dönemsel olarak temizlik yapılmalıdır. 

 

Kalorifer kazanları ve diğer ısı cihazları ürünlerimizi de incelemenizi öneriririz.