Meksis

Kızgın Yağ Kazanları

Kızgın Yağ Kazanları

  • Endüstri uygulamalar için atmosfer basıncında 350 °C’yekadar sıcaklık.
  • Endüstride 350°C gibi yüksek sıcaklıklara ulaşmada doymuş buhar kullanılması halinde 90 kg/cm² gibi çok yüksek ve riskli işletme basınçlarına ulaşılması gerekmektedir. Halbuki kızgın yağ kazanlarında atmosfer basıncında 350°C kadar sıcaklıklara çok rahat ulaşılabilmektedir.
  • Kızgın yağ kazanlarının endüstri ve gıda sektöründe çok fazla ve değişik uygulamaları vardır.

 

Kızgın yağ kazanları, ısı ve enerjinin dağıtılmasında etkili olarak kullanılan bir sistemdir. Yüksek basınç ve ısıyı koruyarak iletilmesini sağlamaktadır. Genel ısı ve enerji sistemleri arasında kendisine yer bulmaktadır. Özellikle basınçtan etkilenmemek adına üretilerek güvenliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. 

Kızgın Yağ Kazanları Nedir? 

Yüksek sıcaklık gerektiren noktalarda koruma sağlamak amacıyla üretilen otomasyon sistemleridir. Bu sistemlerin kullanım amacı özellikle güvenlik sağlamaktır. Enerjiyi dışarıya yansıtamadan yaymayı ve bir alana iletmeye neden olur. 

Enerjinin var olduğu noktalarda kızgın yağ kazanları kullanılmaktadır. Gıda başta olmak üzere farklı çalışma alanlarına sahiptir. Endüstri, gıda, kağıt, petrol, kimya ya da deri ve inşaat gibi alanlarda kullanılmaktadır. İçeriğindeki özel yağ sayesinde basıncın kontrolünü sağlar. Basınç kadar yüksek sıcaklığın çevreye zarar vermesinin önüne geçmektedir. 

Kızgın Yağ Kazanları Nasıl Çalışır?

Çalışma sistemi kızgın yağ kazanları kapsamında değişiklik göstermektedir. Ancak ortak olarak bazı unsurlara sahip olmaktadır. Kızgın yağ kazanı borulu yapıya sahiptir. Bu boruların bir alanında özel yağlar bulunmaktadır. Yağlar sayesinde basınç ve enerji kontrolü sağlanmaktadır. 

Sadece içerisindeki sıvı değil aynı zamanda üretim malzemeleri de çalışma esnasında etkilidir. Boruların ve kızgın yağ kazanının özel malzemeler ile sarıldığı görülmektedir. Bu kaplama sayesinde 300 derecelik yüksek sıcaklıklara bile dayanma söz konusu olacaktır. 

Kızgın Yağ Kazanları Türleri 

Güncel olarak üretilen kızgın yağ kazanları türleri daha çok dış görünüşü ile ayrılmaktadır. Aksi durumda çalışma prensipleri gereği birbirinden değişiklik göstermez. Silindir yapıda bulunduğu gibi prizma şeklinde de yer bulabilmektedir. Genel itibari ile kullanışlı olması için mobil taşıma sistemine uygun da olmaktadır. 

Kızgın Yağ Kazanları Avantajları ve Dezavantajları 

Günümüz şartlarında kızgın yağ kazanları avantajları yüksek sayıda bulunmaktadır. Kullanıldığı alanda her şeyden önce güvenlik sağlamaktadır. Basınçtan dolayı diğer sistemlerin ve insanların zarar görmesinin önüne geçilmektedir. 

Kazanlar sayesinde ortaya çıkan enerjinin dağıtımı da sağlamaktadır. Mobil yapıya üretildiği takdirde sistem taşınabilir. Ancak sabit bulunsa dahi enerjinin farklı noktalarda kullanılmak üzere ilettiği görülür. Özel sistem boruları ile ısı ve buharın gönderilmesi sağlanmaktadır. 

Son olarak kızgın yağ kazanları dezavantajlarına göz atmak gerekiyor. Eğer yanlış firma tarafından üretilen sistemleri kullanırsanız ancak dezavantajları ortaya çıkar. Aksi takdirde uzun süreli kullanım sağladığı ve güvenlik sunduğundan dolayı olumsuzluğu söz konusu değildir. 

Kızgın Yağ Kazanları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızgın yağ kazanları seçimi esnasında öncelikle üretim malzemesine dikkat etmelisiniz. Yüksek sıcaklık ve basınçtan koruyacak olan malzemelerden elde edilmesi gerekir. Aksi takdirde dayanamayarak patlama ve kazalara neden olmaktadır. 

Üretimi üstlenen firmanın da önemi büyüktür. Profesyonel üretim sağlayan ve devamında destek sağlayan firmanın olması önemlidir. Eğer kaliteli ve güvenliği yüksek bir kızgın yağ kazanı arıyorsanız Meksis firmamızla iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. 

Kızgın Yağ Kazanları Bakımı ve Temizliği

Zaman içerisinde kızgın yağ kazanları içerisindeki sıvının azalması meydana gelmektedir. Bu azalmaya karşılık olarak ekstra ekleme yapmak gerekir. Beraberinde kazanların borularında da birikmeler meydana gelebilmektedir. Bu tarz parçacıkların temizlenmesi ile ilk gün gibi kullanım elde etmelisiniz. 

 

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Kızgın Yağ Kazanları” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir