Kömür kazanları ve katı yakıt yakma ısının gerektiği durumlarda kullanılmaktadır. Enerjinin ortaya çıkması amacıyla geçmişten günümüze değin tercih edilmektedir. Özellikle sanayi üretim noktaları ve beraberinde yaşam alanları için satın alınmaktadır. Diğer taraftan bu sistemlerin kendi içerisinde farklı özellikleri bulunmaktadır. 

Kömür Kazanları:

Kömür kazanları; gaz ve sıvı yakıtlara erişim sağlanamadığı durumlarda kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle kömüre erişim çok kolaydır. Ülkemizde de yer alan kömürün bol olmasından dolayı tercih edilmektedir. Kömür kazanları ve katı yakıt yakma her ne kadar azalmış olsa da duruma bağlı olarak kullanılmaya devam edilir. 

Kömür Kazanı Avantajları ve Dezavantajları

Kullanım alanına bağlı olarak değişik avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Kömür kazanları ve katı yakıt yakma kapsamında avantajları şu şekildedir:

  • Farklı modellerde tercih edilerek satın alınabilir.
  • Değişik boyutları bulunmasından dolayı ortama uyum sağlar.
  • Yüksek oranda enerji üretmektedir. 
  • Kömüre erişim kolay olduğundan dolayı rahatlıkla kullanılır. 
  • Enerji ortaya çıkarmanın maliyeti daha düşüktür.

Her ne kadar avantajları bulunsa da dezavantajlarından da bahsedebilmek mümkündür. Kömür kazanları kapsamında değerlendirmek gerekirse özellikle doğaya karşı olumsuzluğu bulunur. Çünkü yakılan kömürler zaman içerisinde özellikle gökyüzüne yayılarak gaz salınımı yapar. Bulunduğu alanda da kişisel olarak korunmak gerekir. Doğaya zararı fazladır. 

Kömür Kazanı Bakım ve Temizlik İpuçları

Kömür kazanları ve katı yakıt yakma yapıldığında zaman içerisinde tortu birikmesi meydana gelir. Kömürlerin külleri makine içerisinde birikme yapar. Bu birikme ile birlikte istenen düzeyde çalışma meydana gelmez. Belirli dönemlerde (birkaç ayda bir) bu kalıntıların temizlenmesi gerekir. Temizleme aşamasında kullanılan kazanın modeline göre hareket etmeniz ya da uzman desteği almanız şarttır. 

Kömür Kazanı Yakıt Verimliliği Nasıl Artırılır?

Isı ve buhar elde etmek amacıyla kömür kazanları ve katı yakıt yakma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Ancak bu aşamada enerji verimliliği de sağlamanız gerekmektedir. Öncelikle doğru bir kazan tipi kullanmalısınız. Böylece istediğiniz yönde enerji üretimi çıkarabilirsiniz.

Diğer taraftan kullanacağınız yakıt tipinin kalitesi de önemlidir. Kaliteli kömür kullanırsanız makineden de üst düzeyde enerji alabilirsiniz. Son olarak zaman içerisinde makinenin bakımını yapmalısınız. Bakım yaparak ilk günkü gibi kazanınınız kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Katı Yakıt Yakma Sistemleri:

Kömür kazanları ve katı yakıt yakma sistemleri birlikte değerlendirilmektedir. Genel itibari ile katı yakıt yakma sistemleri için kömür tercih edilir. Bu sistemlerle gaz ve sıvı yakıta ulaşamıyorsanız enerji ortaya çıkarabilirsiniz. 

Katı Yakıt Çalışma Prensibi ve Temel Parçalar

Genel itibari ile kömür kazanları ve katı yakıt yapma sistemleri benzer çalışma göstermektedir. Isı kontrolü, basınç değeri gösteren aksamlar ve genel temizlik kolları bulunur. Bu temel parçalar neticesinde ortaya sadece ısı ortaya çıkmaz. Sıcaklık, buhar ve basınç ile birlikte meydana gelmektedir. 

Çalışma prensibi yakıtın makineye eklenmesi ile elde edilmektedir. Sadece kömür değil genel itibari ile katı yakıt kullanılması yeterlidir. Bu sayede kişilerin ya da firmaların enerji üretimi için ihtiyacı olan yakıta ulaşması daha kolaydır. 

Katı Yakıt Farklı Yakıt Türleri ve Özellikleri

Katı yakıt yakma aşamasında farklı yakıtlar kullanılabilmektedir. Kömürler bunların en başında yer almaktadır. Kömürler içeriği ve elde edilme şeklinde göre siyah ve linyit olarak ayrılmaktadır. Linyit daha yaygındır ve her alanda kullanılabilmektedir. Siyah kömür (klasik kömür) ise daha fazla enerjiye sahiptir. Kullanıldığı alanda kömür kazanları ve katı yakıt yakma ile çok daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. 

Katı Yakıt Emisyon Kontrolü ve Çevre Dostu Seçenekler

Her ne kadar kömür kazanları ve katı yakıt yakma yaygın kullanım gösterse de çevre dostu seçenek şeklinde değerlendirilmelidir. Doğaya en az derecede zarar vermesi adına özel makinelerin elde edilmesi gerekmektedir. Atık yakma sistemleri olarak adlandırılan farklı sistemler enerjinin kaybolmamasını beraberinde filtre sistemi ile korumayı sağlar.