Meksis

Su Depoları Karşılaştırması: Modüler Silindirik ve Prizmatik Su Depoları

Civatalı silindirik modüler su depoları ile prizmatik su depoları sektör içerisinde en çok satışa sahip olan depolama yöntemlerindendir. Her ne kadar iki depoda sıvının korunmasını sağlamak amacıyla üretilse de kişilerin amacı ve kullanım noktalarında bağlı olarak birbirinden farkları mevcuttur. Bu farklardan dolayı tercih edilme durumları da değişiklik göstermektedir. Modüler Silindirik ve Prizmatik Su Depoları: Hangisi Sizin İçin Daha Uygun?

Modüler Silindirik ve Prizmatik Su Depoları Nedir?

Her iki depo arasında kıyaslama yapmadan önce kavramları netleştirmek gerekmektedir. Özellikle ilk defa temin edecek bireylerin bu iki depo hakkında merak ettiği herhangi bir sorunun kalmaması gerekir. Ancak bu şekilde doğru tercihi yapma olasılığınız artış gösterecektir. İşte, depolar hakkında temel bilgiler ve kıyaslamaları. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Civatalı Su Depoları: Bakım ve İşletme Rehberi

Civatalı Silindirik Modüler Su Depolarının Tanımı ve Özellikleri

Civatalı silindirik su depolama sistemleri; birden fazla modülden oluşabilen ve silindir formdaki depolardır. Bu depoların bu şekilde adlandırılma sebebi üretim ve montaj yapma yönteminden kaynaklanmaktadır. Parçalar halinde üretilen depolar kurulum noktasında civatalar sayesinde birleştirilerek kullanıma hazır hale gelmektedir.

Genellikle civatalı silindirik modüler su depoları modüler yapıları ile birden fazla olacak şekilde kurulabilmektedir. Ancak modüler olma şartı bulunmamaktadır. Tek parça halinde de farklı hacimlere sahip olacak şekilde üretilebilmektedir. Bu yönüyle sıvı korumak adına ihtiyacınız ne kadarsa buna bağlı olarak sipariş verebilirsiniz. 

Prizmatik Su Depolarının Tanımı ve Özellikleri

Prizmatik su depolama sistemleri ise silindirik değil; prizma şeklinde dikdörtgen olacak formda oluşturulmaktadır. Görünüm itibari ile öncelikle değişiklik göstermektedir. Görünümünden dolayı kullanılacak alanda kaplayacağı alanda daha fazla olacaktır. Onu diğerlerinden ayıran tek özellik ise bu değildir.

Prizmatik su depoları aynı zamanda hacim olarak da farklılık göstermektedir. Hacimlerinin artması adına yukarıya doğru kat çıkılmaktadır. Modüler sisteme sahip değildir. Bu yüzden yüksekliğine bağlı olarak artış göstermektedir. Bu özelliğinden dolayı belirli alanlara daha fazla uyum sağlamaktadır. Tercihe bağlı olarak değişik hacimlerde üretilebilmektedir. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Civatalı Su Depoları: Avantajlar ve Kullanım Alanları

Silindirik Modüler Su Depoları ve Prizmatik Su Depoları Arasındaki Farklar

Tahmin edileceği üzere civatali silindirik modüler su depoları ile prizmatik su depoları arasında belirli konularda farklılıklar oluşmaktadır. Yapılacak su depoları karşılaştırması ile siz de bu noktada farkları daha net olacak şekilde görebilirsiniz. Böylece satın alma sırasında ihtiyacınıza uygun olanı daha kolay saptayabilirsiniz. 

Kullanım Alanlarına Göre Farklılıklar

Günümüzde su depoları farklı alanlarda kullanılmak üzere üretilmektedir. Bu durum üretim aşamasında kullanılan malzeme ve deponun yapısına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle civatalı silindirik depo ve prizmatik depoların kullanım noktaları benzerdir. Çünkü bu depoların kullanım amacı ortaktır. 

Endüstri alanı iki deponun da kullanıma yer bulduğu noktalardan birisidir. Prizmatik su depoları da endüstri alanında yaygın olarak kullanılabilmektedir. Keza civatalı silindirik modüler depoların da endüstri, sanayi noktalarda en yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Ancak kıyaslama yapmak gerekirse civatalı model daha yaygın ve daha rahat bir kullanım genişliğine sahiptir. 

Her iki modelinde kişisel olarak ev ve iş yerlerinde kullanılması mümkündür. Fakat görünümü itibari ile daha kolay taşınması ve montajlanması, az yer kaplamasından dolayı silindirik depolar daha fazla tercih edilmektedir. Eğer yeriniz uygunsa prizmatik su depoları kullanmanız konusunda da herhangi bir sorun yaşamazsınız. 

Performans ve Verimlilikteki Farklılıklar

Her iki depolama tipinde de herhangi bir şekilde performans kaybı yaşamazsınız. Tam tersine iki depolama yönteminde de verimlilikte bir artış gözlemleyebilirsiniz. Kıyaslama yapmak gerekirse her iki depoda sıvıların muhafaza edilmesini sağlamasıyla kaynak korunumu sağlar. Kaynakların korunmasında etkili olmasıyla verimliliği arttırdığı görülür.

Ancak prizmatik su depoları bu aşamada küçük bir farka sahiptir. Silindirik depolar dış yapısından dolayı dışardan gelecek durumlara karşı korunaklıdır. Fakat dilerseniz prizmatik su depolarını dışarıdan gelecek güneş ışığına açık hale getirebilirsiniz. Özel paneller kullanılarak suyun içeride ısınmasına buna bağlı olarak sıcak su ihtiyacınızı karşılama noktasında verimlilik elde edebilirsiniz. 

Hangi Depo Tipinin Hangi Durumda Kullanılması Gerektiği

En iyi su depo tipi seçimi yapmak için özellikle belirli durumları göz önünde bulundurarak tercih yapmanız gerekmektedir. Su depoları karşılaştırması sırasında bu senaryoları sizler için hazırladık. Genel olarak her iki depo tipini birçok noktada kullanabilir olsanız da bahsedilecek durumlara göre ayırt edebilirsiniz:

Civatalı Silindirik Modüler Su Depoları için İdeal Kullanım Senaryoları

Civatalı silindirik su depolama sistemleri genellikle endüstri alanında kendine yer bulmaktadır. Modüler yapısından dolayı çoğaltılma olasılığı vardır. Bu da üretimdeki artışa bağlı olarak sıvının korunma olasılığını arttırmaktadır. Daha geniş hacimler sayesinde ihtiyacınızı karşılamanın yolunu bulabilirsiniz. 

Diğer taraftan endüstri alanlarında daha az yer kaplaması ile de kolaylık sağlamaktadır. Kendisine ayıracağınız özel bir alan sayesinde göze çarpmama olasılığı da mevcuttur. Özellikle üretimde ihtiyaç olan suyu buradan alabilir ya da ürettiğiniz sıvıları bu depolarda muhafaza edebilirsiniz. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Yangın Su Depoları: Özellikler ve Seçim Kriterleri

Prizmatik Su Depoları için İdeal Kullanım Senaryoları

Prizmatik su depoları endüstri alanında kendine yer bulsa da daha çok tarım alanlarında ya da apartmanlarda tercih edilmektedir. Özellikle tarım alanlarının geniş ve boş olmasından dolayı bu yapıların kurulma kolaylığı bulunmaktadır. Hacminde ayarlama yapılabildiği için kişilere de farklı avantajlar sunmaktadır. 

En iyi su depo seçimi için siz de Meksis firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Bahsedilen bu iki depo olmak üzere su depolama sistemleri konusunda geniş seçenekler sunmaya devam ediyoruz. Siz de kısa sürede siparişinizi vererek hedeflediğiniz kullanıma başlayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir