Meksis

Yangın Su Depoları: Özellikler ve Seçim Kriterleri

Yangın Su Depoları Özellikler ve Seçim Kriterleri: Güvenliğiniz İçin Doğru Seçimi Yapın!

Yangın su depoları adından da anlaşılacağı üzere olası yangın durumlarına müdahale edilebilmesi amacıyla kurulmaktadır. Hızlı ve çabuk müdahale edilebilmesi amacıyla belirli alanlarda bulunması gerekir. Böylece olası maddi ve manevi kayıpların önüne geçmek daha kolay olmaktadır. Firmalar tarafından temin edilebildiği gibi kişisel yaşam alanlarında da kullanılabilir. 

Yangın Su Depolarının Genel Tanımı ve Özellikleri

Yangın su depoları; yangın oluştuğu sırada su takviyesi yapabilmek amacıyla kurulan depolardır. Depoların kullanım alanları farklılaşmaktadır. Çünkü yangının ortaya çıkma ihtimali her alanda bulunmaktadır. Özellikle yangını güçlendirecek ürünlerin üretimi yapıldığı, yanıcı maddelerin olduğu alanlarda kurulmaktadır. 

Yangın Su Depoları Nedir?

Yangın su depolama sistemleri farklı şekillerde üretilebilen, içerisinde suyu ihtiyaç olan zamana kadar koruyan depolardır. Bu depolarda sadece su muhafaza edilmektedir. Suyun kullanım amacı ise içmek ya da tarım sulaması değildir. Yangın sırasında alevlerin sönmesi adına araçlara alınması içindir. Özellikle itfaiye araçlarına ekstra su gereken durumlarda takviye olarak alınabilmektedir. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Civatalı Su Depoları: Bakım ve İşletme Rehberi

Yangın Su Depolarının Temel Özellikleri

Diğer depolara kıyasla yangın su depoları bazı özellikleri ile dikkat çekmektedir. Su depolarının özellikleri bu yüzden adlandırma ve satın alacak bireyleri bile değiştirmektedir. Bahsedilen bu depoların temel özellikleri arasında oldukça büyük kapasiteli üretilebilmesi bulunmaktadır. Yüksek kapasitesi sayesinde ihtiyaç olan sıvıyı iyi bir şekilde muhafaza edecektir.

Dış yüzeyi sıcaklığa dayanıklı olması amacıyla özenle üretilmektedir. Yangının kendisine yakın olduğu alanlarda sıcaklıktan etkilenmemesi hedeflenmektedir. Böylece depoda erime, patlama gibi durumların önüne geçilebilmektedir. İçerisindeki su kullanılacak zamana kadar oldukça rahat bir şekilde muhafaza edilecektir. 

Yangın Su Depolarının Avantajları

Yangın su depolama sistemleri avantajları ile kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Çünkü sadece sıvı depolamak adına diğer su depolarını da tercih edebilirsiniz. Yangın su depoları almanızın özel bir sebebi ve amacı olacaktır. Bu amaca bağlı olarak avantajları, faydaları özellikle ön plana çıkacaktır. Böylece kişilerin de memnuniyeti özel üretimden dolayı artacaktır. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Civatalı Su Depoları: Avantajlar ve Kullanım Alanları

Yangın Su Depolarının Faydaları

Yangın su depolarının avantajları hem diğer depolarla benzerlik göstermektedir hem de farklılaşmaktadır. Öncelikle bu depoların faydaları arasında diğerlerinde olduğu gibi sıvının korunabilmesi bulunmaktadır. İçerisinde yer alan suyun herhangi bir şekilde bozulmadan uzun bir süre boyunca depolanmasını sağlamaktadır.

Adından da anlaşılacağı üzere yangın durumlarında kullanılabilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Bu yüzden su çıkış noktalarının pratik olması gerekir. Araçlara depolanmaya müsait olması kadar hızlı hareket etme imkânı sağlamalıdır. Su dolum ve boşaltım noktaları bu amaçlar düşünülerek özenle üretilmektedir. 

Sıcaklığa karşı dayanıklı olması bir diğer faydalarındandır. Yüksek sıcaklıklara kadar direnebilme özelliğine sahiptir. Özellikle yangının çıkış noktasında kaldıysa bir müddet dayanabilecektir. Böylece içerisindeki sıvıyı kullanma olasılığınız hala bulunmaktadır. 

Diğer Su Depo Türlerine Göre Yangın Su Depolarının Üstünlükleri

Meksis firmamızdan alacağınız diğer su depolama sistemleri ile de sıvı koruması sağlayabilirsiniz. Ancak satın alacağınız yangın su depolama sistemleri özellikle bu kaza durumlarında kullanılması amacıyla üretilmektedir. Yangın sırasında su takviyesi sağlamaya uygun kapasitesi ile bulunmaktadır. Kişilerin ya da uzmanların bu noktada su ihtiyacını gidermesi ile diğer depolara üstünlük sağlamaktadır.

Yangın Su Depolarının Seçim Kriterleri

Su depo seçim kriterleri içerisinde farklı unsurlar bulunabilmektedir. Her bir unsur kendi içerisinde doğru depoyu bulma noktasında size yol gösterici olacaktır. Eğer siz de bu noktada ilk defa yangın su deposu seçecekseniz, tercih sırasında bahsedeceğimiz unsurlara dikkat etmelisiniz. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Prizmatik Su Depolarının Özellikleri ve Uygulama Alanları

İdeal Bir Yangın Su Deposu İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle yangın gibi durumlarda kullanılabileceğinden dolayı bu depoların boyalı olmamasına dikkat etmelisiniz. Boya yanıcı bir madde olduğundan depoya zarar verebilecek nitelik taşımaktadır. Bu yüzden boyası bulunmayan sadece üretim malzemesine sahip depoları tercih etmek daha doğru olacaktır. 

Diğer taraftan boyutlandırma büyük önem taşımaktadır. Bu tarz depolar afet durumuna karşı kullanılacağından büyük kapasiteli olması önemlidir. Alana bağlı olarak su depo seçim kriterleri arasındaki hacimleri düşünülerek seçim yapılması gerekmektedir. 

Boyutlandırma kadar şekil önemlidir. Yangın su depoları silindirik yapıda olduğu gibi aynı zamanda dikdörtgen yapıya da sahip bir şekilde bulunmaktadır. Kullanım alanı bu şekillerden hangisini seçeceğiniz konusunda size fikir verecektir. Tamamen alandan tasarruf yaratmakla alakalı olarak üretilmektedir. 

Su Deposu Seçiminde Sık Yapılan Hatalar

Yangın su depoları almayıp diğer depolama sistemleri arasında seçim yapmak en sık yapılan hatalardandır. Çünkü diğer su depoları yangın düşünülerek üretilmemiştir. Sıcaklığa karşı dayanıklıdır fakat bu depolar kadar iddialı değildir. Aynı zamanda su takviyesi ve çıkış noktaları da değişiklik göstermektedir. Bu yüzden yangın amacıyla alınacaksa mutlaka yangın su depolama sistemleri alınması gerekir. 

Yangın Su Depolarının Kurulumu ve Bakımı

Şekline bağlı olarak yangın su depo kurulumu değişiklik gösterebilmektedir. Ancak farklılık oluşsa da kısa sürede Meksis firmamız tarafından kurularak kullanıma hazır hale getirilmektedir. Böylece kişilerin zaman kaybı olmaksızın suyu depolama imkânı bulunacaktır. 

Yangın Su Depolarının Kurulum Süreci

Genellikle alana parçalı halde getirilerek kurulumu yapılmaktadır. Parçaların birleştirilmesi ile yangın su depoları kullanıma hazır hale gelmektedir. Bireylerin bu aşamada ekstra bir uğraş oluşturmasına gerek yoktur. Çünkü firmamız tarafından gerekli kurulum süreçleri özenle sağlanmaktadır. 

Periyodik Bakım ve Onarım Gereksinimleri

Diğer tüm su depolarında olduğu gibi yangın su depoları da belirli dönemlerde bakım gerektirmektedir. Bu bakımlar için ekstra bir uğraş harcamanız gerekmez. Dış alandan kontrollerini yapmalı varsa sorunlu bir alan onarımına destek olmalısınız. İç kısımlarında genel olarak bir sorun yaşanmayacağından ve sağlam yapılar olduğundan uzun aralıklarla bakımını yapmanız yeterlidir. 

Yangın su depoları hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Yanıcı malzemelerin olduğu sanayi alanları ve ortak yaşam alanlarında gerekli bir yapıdır. Bu yapılar sayesinde yangına hızla müdahale edilebilmektedir. Eğer siz de yangın su deposu almak isterseniz firmamıza ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir