Meksis

GRP Modüler Su Depoları ve Yangın Su Depoları Karşılaştırması

GRP Modüler Su Depoları: Avantajlar ve Kullanım Alanları

GRP modüler su depoları ve yangın su depoları kullanım alanına göre farklılaşan modellerdir. Kullanım alanı dışında üretilme şekilleri de dikkat çekmektedir. İhtiyaca bağlı olarak firmalar tarafından ve kişisel olarak tercih edilen su depolarıdır. Her iki depo kendi içerisinde farklı avantajlara sahip olduğundan ihtiyaca bağlı olarak değişik konumlar adına satın alınabilmektedir.

GRP Modüler Su Depoları ve Yangın Su Depoları Nedir?

Alıcıların ilk etapta GRP su depolama sistemleri ve yangın su depoları hakkında temel bilgilere sahip olması gerekir. Bu temel bilgiler neticesinde hem karşılaştırma yapmak hem de karar vermek daha kolay olacaktır. İşte sizin için hazırlamış olduğumuz karşılaştırma ve temel bilgiler. 

GRP Modüler Su Depolarının Tanımı ve Özellikleri

GRP modüler su depoları diğer su depolarından net bir şekilde ayrılmaktadır. Ayrıldığı nokta ise üretim aşamasında kullanılan malzemesinden kaynaklanmaktadır. Cam elyaf ve reçine kullanılarak üretilen su depolarıdır. Cam elyafın sıkıştırılması ve reçine ile sertleşmesi ile deponun parçaları elde edilmektedir. Sıvı kıvamdaki karışım özel kalıplara dökülerek özenle parçaları elde edilmektedir.

Kullanılan üretim malzemesi gelecek yüzyıllarda yaygınlaşması beklenen bir üründür. Bu yüzden gelecek yıllarda daha yaygın kullanılma olasılığı yüksektir. Diğer taraftan preslenerek oluşturulan parçaları dış durumlara karşı ekstra bir dayanıklılık sağlamaktadır. Kullanım amacı genel olarak suyun depolanması, tarım gibi alanlarda kullanılmasıdır. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Yangın Su Depoları: Özellikler ve Seçim Kriterleri

Yangın Su Depolarının Tanımı ve Özellikleri

Yangın su depolama sistemleri; adından da anlaşılacağı üzere yangına müdahale etmek amacıyla suyun depolanmasını sağlamaktadır. Diğer depolara kıyasla sıvıyı korumak amaçtır. Ancak buradaki amaç aynı zamanda olası durumlarda hızlı müdahale edebilme imkânını vermektedir. Özel alanlarda, ortak kullanım noktalarında bulundurulması çabuk hareket etmeyi sağlamaktadır. 

Üretim aşamasında özel malzemelerin kullanıldığı görülmektedir. Silindirik formda genel olarak daha fazla üretilmektedir. Formundan dolayı birçok alana kolay bir şekilde eklenebilmektedir. Diğer taraftan kullanım aşamalarında da kolaylık mevcuttur. Ekstra bir uğraş gerektirmeden sıvı içerisinde alınabilir ya da eklenebilmektedir. 

GRP Modüler Su Depoları ve Yangın Su Depoları Arasındaki Farklar

Su depoları karşılaştırması yaparken göz önünde bulundurulabilecek iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki kullanım alanı diğeri ise performansı olacaktır. Araştırmalarınız sırasında bu iki duruma bağlı olarak kıyaslama yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece amacınıza uygun olan depoya da daha kısa sürede erişebileceksiniz. 

 Kullanım Alanlarına Göre Farklılıklar

Kullanım alanları düşünüldüğünde genel olarak yangın su depoları daha kısıtlı alanlarda kullanılmaktadır. Belediyeler ya da diğer devlet kurumları tarafından özellikle saptanan noktalara yerleştirilebilmektedir. Toplumun yer aldığı, ağaçlık alanların yoğun olduğu yerlere yerleştirilmektedir. Yanıcı malzemelerin üretildiği firmalar tarafından da tercih edilmektedir.

Halbuki GRP modüler su depoları daha çok sıvıyı korumak amacıyla satın alınmaktadır. Endüstri, ev ve iş yerlerinde geniş yer bulabilmektedir. Dikdörtgen yapıya sahip olacak ve kutu formatıyla göze çarpmaktadır. Kullanıldığı alanda yer kaplasa da temel amacı yangın su depolarında olduğu gibi acil durum müdahalesi değildir. 

Performans ve Verimlilikteki Farklılıklar

Performanslarını kıyaslamak aslında kendi içlerinde çok da doğru olmayacaktır. Çünkü her iki depo türünün amacı bir noktada ayrışmaktadır. Öncelikle sıvının korunmasını hedeflemesiyle her iki depo türü de olumlu sonuçlar vermektedir. Dışarıdaki durumlardan etkilenmeyerek, sıvının yapısında bozulma olmadan koruma sağlamaktadır. 

Dışarıdan gelecek doğal afetlerden etkilenmemesiyle de dikkat çekmektedir. Ancak yangın su depoları yangına bağlı olarak kullanılacağından yüksek sıcaklığa uygun üretilmiştir. Cam elyaftan üretilen GRP su depolama sistemleri de ısıya dayanıklıdır. Fakat verimlilik noktasında yangın su depoları kadar yüksek sıcaklığa dayanamayacaktır. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Yangın Su Depoları: Özellikler ve Seçim Kriterleri

Hangi Depo Tipinin Hangi Durumda Kullanılması Gerektiği

Günümüzde en iyi su depo tipi seçimi yaparken kullanacağınız senaryoları göz önünde bulundurmanızda fayda var. Ancak bu şekilde kendinize yakın olan durumu bulabilir, sonrasında da daha kolay tercihte bulunabilirsiniz. İhtiyaca bağlı olarak temin edilecek su depolama sistemleri şu gibi durumlarda kullanılabilmektedir:

GRP Modüler Su Depoları için İdeal Kullanım Senaryoları

Başta su olmak üzere değişik sıvıların korunması gereken her alanda kullanabilirsiniz. Özellikle ev, iş yeri ve tarım sulama alanlarında gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Endüstri alanlarında tercih edilebiliyor olması da dikkat çeker. Ancak hacim ve modüler olmamasından dolayı diğer depolama türlerini tercih etmeniz daha mantıklı olabilir. 

GRP modüler su depoları, yangın su depolarına kıyasla daha geniş kullanım alanına sahiptir. Kullanılan malzeme ve en başta üretim amacı bu noktada önemli olmaktadır. Dilerseniz siz de ihtiyacınıza bağlı olarak firmamızla iletişime geçerek bu modelden temin edebilirsiniz.

Yangın Su Depoları için İdeal Kullanım Senaryoları

Yangın su depoları olası olumsuz durumlarda kullanılmak üzere suyu korumak amacıyla tercih edilmektedir. Ortak kullanım alanları, orman içleri, yaşam alanları arasında yerini alabilmektedir. Özel sektör sırasında fabrikalar tarafından da kurulabilmektedir. Ancak daha çok acil durumlara müdahale amaçla alındığından çok yaygın kullanım alanına sahip değildir.

GRP modüler su depoları ve yangın su depoları karşılaştırması bu şekilde sağlanabilmektedir. Kullanım amaçlarının farklı olmasından dolayı tercih sırasında daha kolay seçim yapabilirsiniz. Siz de bu tarz su depolama sistemleri için Meksis firmamızla iletişime geçmeyi unutmayın.

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Yangın Su Depoları: Özellikler ve Seçim Kriterleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir