Meksis

Domestik Silindirik Su Depoları: Özellikler ve Seçim Kriterleri

Domestik silindirik su depoları günümüz şartlarında tercih edilen depo türlerinden birisidir. Bahsedilen bu su depoları yapısı ve özelliklerinden dolayı ev ve tarım adına kullanılmaktadır. Bu sebeple de domestik silindirik su depoları ve özellikleri ile ilgili merak konusu olan birçok soru sorulmaktadır. Yapıları gereği üretim esnasında yüksek depolama yapacak şekilde kullanıma hazırlanabilmektedir. Eğer siz de ilk defa domestik silindirik su depoları alacaksanız, satın almadan önce bazı özelliklerine dikkat etmelisiniz. 

Domestik Silindirik Su Depolarının Genel Tanımı ve Özellikleri

Domestik su depoları; ev ve tarım alanlarında başta olmak üzere üretilmiş olan depolardır. Bu depoların adından da anlaşılacağı üzere silindir bir görünümü mevcuttur. Silindir olmasından dolayı dar alanlardan taşınması ve geçirilmesi daha kolaydır. Diğer taraftan üretimine bağlı olarak değişik özellikler kazanabilmektedir. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Prizmatik Su Depolarının Özellikleri ve Uygulama Alanları

Domestik Silindirik Su Depoları Nedir?

Firma bazlı ve daha çok kişisel kullanım alanlarında tercih edilen, sıvıyı koruyan bir su deposudur. Silindirik yapıda olması özellikle apartman ve sitelerde kurulum yapılmasını sağlamaktadır. Bahsedilen bu depoların üretim malzemeleri genellikle çelik olmaktadır. Çelikten üretildiği için dışarıdaki havadan ya da doğa olaylarından etkilenme gibi durum söz konusu olmaz. Küçük alanların kurtarıcı konumundaki su deposudur. 

Domestik Silindirik Su Depolarının Temel Özellikleri

Su depolarının özellikleri üretim malzemesi ve yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Domestik su depolama sistemleri de elbette diğer depolarda olduğu gibi belirli başlı özelliklere sahip olmaktadır. Öncelikle bu depoların dış görünümü dikkat çekmektedir. Silindir yapıda olmasıyla apartman boşluklarında vs. kullanım imkânı sağlamaktadır.

Diğer taraftan bu su depolarının özellikleri arasında üretim malzemesinin kalitesi gelmektedir. Çelik gibi son derece dayanıklı ve güçlü malzemelerin şekil verilmesiyle üretilmektedir. Bu sayede iç kısımdaki sıvıda bozulma, değişim ya da bakteri üretimi meydana gelmemektedir. Uzun süreli kullanım imkânı sağlamasıyla dikkat çekmektedir. 

Son olarak bahsedilen bu su depolarının dış doğa olaylarından etkilenmesi neredeyse imkânsızdır. Oldukça dayanıklı olmasından dolayı; hava olayları ya da deprem gibi doğa olaylarında zarar görmeden duracaktır. Böylece acil durumlarda su tedariği sağlaması amacıyla da gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Özellikle dışarıdaki ısıyı – sıcaklığı içeriye yansıtmadığı için yangın gibi durumlarda dayanıklı olacaktır. 

Domestik Silindirik Su Depolarının Avantajları

Satın alacağını silindirik su depolarının avantajları birden fazla bulunmaktadır. Her bir avantaj kendi içerisinde değişmektedir. Ancak bahsedilecek bu avantajlar size yardımcı olacaktır. Özellikle satın alma sırasında diğer su depoları arasında eleme yapmanızı sağlayacaktır. İşte, domestik silindirik su depoları avantajları:

  • İçerisindeki sıvının dış etkenlerden etkilenmesine engel olur. 
  • Uzun yıllar kullanmaya uygun üretilmiştir.
  • Doğa olaylarından etkilenmez. 
  • Temizlik gerektirmez. 
  • Düzenli bakımlarını sık sık yapmanız gerekmez.
  • Ev ve tarım alanlarında kullanmaya oldukça uygundur.
  • Taşınması ve kurulumu pratiktir uzun süre beklemeniz gerekmez. 
  • Bakteri ya da yosun üremesine engel olur. 

Domestik Silindirik Su Depolarının Faydaları

Kullanacağınız domestik su depolama sistemleri kendi içerisinde farklı faydaları da elbette barındırmaktadır. Bahsedilebilecek bu faydalar öncelikle enerji/kaynak korunumundan başlamaktadır. Sıvıların özellikle yağmur sularının depolanarak daha sonra kullanılmak üzere korunmasına neden olur. Muhafaza edilen su sayesinde ekstra kaynak harcanmasının önüne geçilir.

Tasarrufun dışında domestik silindirik su depoları özellikle ev ve apartman içlerinde kullanılmaya uygundur. Sebebi sahip olduğu yapı kadar taşınabilir olmasındandır. Farklı boyutlardan üretilebiliyor olsa da silindir olmasından dolayı kolay taşınmaktadır. Taşınma noktasında hızlı hareket etmeyi sağladığından çabuk kurularak avantajlarından yararlanabilirsiniz. 

Diğer Su Depo Türlerine Göre Domestik Silindirik Su Depolarının Üstünlükleri

Günümüzde Meksis olarak farklı su depoları üreterek ihtiyaç sahiplerine kolaylıklar sunmaktayız. Ancak tercih sırasında su depoları arasında karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken ise üstünlük kıyaslaması yapmak olacaktır. İşte, bu noktada üstünlükleri ile domestik silindirik su depoları.

Domestik Su DepolarıDiğer Su Depoları
Silindirik yapısından dolayı kolay kurulum ve taşıma imkânı sunmaktadır. Farklı su depoları taşınabilir olmasıyla bilinse de görünüşü itibari ile kurulduğu noktada ciddi alan ihtiyacı doğurabilmektedir.
Apartman ve tarım alanında kullanılabilir yapıya sahiptir.Büyük modüler sistemlerin özellikle sanayi gibi üretim alanlarında kullanıldığı görülür. Apartman tipi olmamaktadır. 
Dışarıdaki sıcaklık ve ısı etkenlerinden korunmaktadır. Özellikle suda değişimin önüne geçmektedir.Kullanılan malzemeye göre bazı depolarda da bakteri ve yosun üretimi görülmez. Ancak özellikle dışarıdaki ısıdan etkilenmesi hedeflenebilir. Bu yüzden dışarıdaki ısının içerideki sıvıya iletimi sağlanabilmektedir. 

Domestik Silindirik Su Depolarının Seçim Kriterleri

Su depo seçim kriterlere ihtiyaca ve amaca bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kişilerin bu aşamada gerçekleştirmesi gereken kriterlerini belirleyerek ilerlemektir. Müşterilerimize özellikle bu noktada kriterlerini sorarak önerilerde bulunuyoruz. Siz de kolay seçim yapmak isterseniz bahsedeceğimiz birkaç etkeni göz önünde tutmalısınız. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Civatalı Su Depoları: Avantajlar ve Kullanım Alanları

İdeal Bir Domestik Silindirik Su Deposu İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Domestik silindirik su depoları seçerken öncelikle kullanacağınız alana karar vermelisiniz. Kullanım alanına bağlı olarak daha sonra boyutlandırma oluşturmalısınız. İhtiyacınızı görecek kadar boyutlandırmaya sahip olması belirli miktardaki sıvıyı muhafaza etmeye yarar. Özellikle uzun vadede koruma gerçekleştirmek için boyutlandırma önemlidir.

Fiyatlandırmalar elbette alışveriş sırasında göz önünde bulundurmanız gereken bir durumdur. Ücretlere bağlı olarak kıyaslama yaparak boyutları da belirleyebilirsiniz. Böylece hem ihtiyacınızı karşılarken hem de bütçenize uygun hareket etme imkânını elde edebilirsiniz. 

Su Deposu Seçiminde Sık Yapılan Hatalar

Daha önce domestik silindirik su depoları hakkında bilgi sahibi iseniz kolay kolay hata yapmayacaksınız. Ancak su depoları seçim kriterleri noktasında bilgi sahibi değilseniz düşebileceğiniz bir hata söz konusudur: fiyat ve kalite orantısı. Genellikle uygun fiyatlar tercih edilmeye çalışılsa da kaliteyi göz önünde bulundurmak zorundasınız.

Kaliteli bir domestik su deposu elbette kullanılan malzemeye bağlı olarak bir değer biçilecektir. Eğer sırf uygun fiyatlı diyerek su deposu alacaksanız kullanım sırasında memnun kalmayabilirsiniz. Halbuki hem fiyat hem de kalite arayışında olmanız hataya düşmenizin de önüne geçecektir. Sadece fiyatlandırmaya göre alışveriş yapmamalısınız. 

Domestik Silindirik Su Depolarının Kurulumu ve Bakımı

Satın aldıktan sonra domestik su depo kurulumu sandığınız kadar da zor gerçekleşmeyecektir. Çünkü bu tarz depoların üretim ve planlama aşamasında genellikle bu durum hedeflenmektedir. Kısa sürede kurularak kullanıma hazır hale gelmesiyle siz de sıvınızı muhafaza edebilirsiniz. 

Domestik Silindirik Su Depolarının Kurulum Süreci

Kurulum genellikle küçük parçalar halinde alanda yapılmamaktadır. Yine de tek parça halinde üretilmemektedir. Özel malzemelerden silindirik yapıyı ortaya çıkarmak adına belirli parçalar elde edilir. Bu parçalar daha sonra birbirine entegre edilerek silindirik yapı ortaya çıkarılır. Parçalar kullanılacak konumda kullanıma hazır hale getirilerek işlem tamamlanır. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > GRP Modüler Su Depolarının Avantajları ve Kullanım Alanları

Periyodik Bakım ve Onarım Gereksinimleri

Domestik su depo kurulumu sonrası doğrudan bakım yapmanız gerekmez. Yıllarca bakım yapmasanız dahi kolay kullanım imkânı elde edebilirsiniz. Yine de kullanım süresini arttırmak adına dilerseniz bakımlarını yaptırabilirsiniz. Dışarıdan fark edilen aksaklıklar için onarımlar ve yedek parça değişimlerini de Meksis olarak önermekteyiz.

Sonuç olarak domestik silindirik su depoları kişilerin ya da firmaların hayatını kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir. Faydaları ve özellikleri neticesinde çeşitli boyutlarda kullanılmaya devam etmektedir. Siz de bu tarz bir su deposuna sahip olmak isterseniz Meksis firmamızla hemen şimdi iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir