Meksis

Civatalı Su Depoları: Bakım ve İşletme Rehberi

Civatalı Su Depoları: Bakım ve İşletme Rehberi

Suyunuzu Sorunsuz Saklayın: Civatalı Su Depoları Bakım ve İşletme Rehberi

Civatalı silindirik modüler su depoları bakımları uzun vadede gerçekleşmesi gereken etkinliklerden birisidir. Yapılacak bu uygulamanın sürekli olması gerekmez. Ancak belirli bir kullanım sonrasında üretici firmalar tarafından yapılması önerilmektedir. Böylece su depolarının bakımı ile kullanım süresi uzayacaktır. 

Civatalı Silindirik Modüler Su Depolarının Bakımı

Su depoları farklı sebeplere bağlı olarak değişik konumlarda kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler farklı isimlere ve üretim şekillerine sahiptir. Günümüzde en sık kullanılan türlerinden birisi ise civatalı su depoları olmaktadır. Modüler olması, kolay taşınabilmesi ve kullanım avantajları bunun temel sebepleri arasındadır.

Yaygın olarak civatalı silindirik modüler su depoları bakımı da bu yüzden yapılmaktadır. Satış alanının giderek yaygınlaşması satın aldıktan sonra bakımlarını da üstlenmeyi gerektirir. Su depolarının işletilmesi sırasında bakımlarının yapılması için şu aşamalara dikkat etmeniz gerekecektir: 

1 – Periyodik Kontrol ve Temizlik

Su deposu işletme sırasında periyodik bir süreç oluşturmak gerekir. Bu sürecin belirli süreleri içererek kontrol ve temizlik ile sonuçlanması şarttır. Civatalı silindirik modüler su depoları bakımı için satın aldığınız günden sonra takibini sürdürmeniz bu yüzden önem kazanacaktır. 

Periyodik kontrol ve temizlik kapsamında özellikle depolar büyük boyutlu ise önce suyun boşaltılması gerekir. Suyu boşalttıktan sonra iç yüzeylerin fırçalama ile temizlenmesi gerekir. Daha sonra sıvı ile zararlı maddeler uzaklaştırılarak tekrar suyu depoya alabilirsiniz. Böylece civatalı silindirik modüler su depoları bakımı tamamlanacaktır. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > Prizmatik Su Depolarının Özellikleri ve Uygulama Alanları

2 – Civataların Kontrolü ve Sıkılması

Hiç şüphesiz civatalı silindirik modüler su depoları bakımı sırasında civataların durumu da önemlidir. Meksis olarak piyasada yer alan paslanmaz özel civatalar kullanılmaktadır. Bahsedilen bu civatalar sayesinde parçalar birbirini tutacağından zarar görmemesi adına civataların kontrolleri zaman zaaman yapılmaktadır. 

Su deposu bakım ipuçları arasında yer alan civataların kontrolü için uzun süre sonra kontrol yapmanız yeterli olacaktır. Eğer civatalarda bir sorun görünüyorsa sıkmalı ya da değişimine gitmelisiniz. Böylece modüler su deposu bakımı ile kullanım süresinde ve konforunda artış meydana getirebilirsiniz.

3 – Deponun Yıpranma ve Hasar Durumunun Kontrolü

Son olarak su depolarının bakımı kapsamında dışarıdan da gözlemler yapabilirsiniz. Sadece depoların iç kısmı önemli değildir. Aynı zamanda dışardan gözlemlenen yıpranma ve hasar durumlarını tespit etmelisiniz. Olası yıpranma durumlarında parça değişimi ya da farklı müdahalelerde bulunmak şarttır. 

Civatalı Silindirik Modüler Su Depolarında İşletme İpuçları

Su deposu işletme adına bazı ipuçları işinizi kolaylaştıracaktır. Kullanım sırasında konfor elde edebileceğiniz gibi civatalı silindirik modüler su depoları bakımı da bu ipuçları ile sağlanabilmektedir. Meksis olarak sizin adınıza oluşturduğumuz ipuçları kullanım sırasında sizlere büyük avantaj sağlayacaktır.

A – Optimum Çalışma Basıncının Sağlanması

Depo bakım ve işletme rehberi kapsamında da yer alabilecek bir durumdur. Var olan basıncın sağlanması şarttır. Basıncın az olması, kullanımı zorlaştıracaktır. Diğer taraftan eğer basınç fazlaysa da çevresi için tehlike saçacak bir durumdur. Tüm bunlar düşünüldüğünde ortalama bir çalışma basıncını yer edinerek bunu ayarlamanız gerekecektir. 

B – Su Kalitesinin Kontrolü ve Bakımı

Civatalı silindirik modüler su depoları bakımı sırasında içeride yer alan suyun zaman içerisinde ne durumda olduğu analiz edilmelidir. Su kalitesi kontrolü bu yüzden önem kazanan bir durumdur. Olası bir olumsuz durum neticesinde suyun zarar verme olasılığı bulunduğundan dönem dönem kontrolleri özel olarak yapılmalıdır.

Su kontrolü yapmayı sağlayan özel araçlar kullanılabilir. Su içerisinde yer alan varsa bakteri oranı tespit edilebilir diğer taraftan içerisindeki kireç gibi unsurlar da saptanabilmektedir. Dilerseniz tadım yapma olanağı da değerlendirebilirsiniz. Ancak çok fazla önerilen bir unsur olmamasından dolayı araçlar aracılığıyla kontrollerinin yapılması daha doğru olacaktır. 

Bu içerikte ilginizi çekebilir > GRP Modüler Su Depolarının Avantajları ve Kullanım Alanları

C – Kullanıcı Güvenliği ve Hijyen Standartları

Su depolarının bakımı sadece civatalı silindirik modüler su depoları ile kalmaz. Kullanacak bireylerin de dikkat etmesi gerekenler mevcuttur. Bunların başında öncelikle güvenlik bulunur. Depo yanında bulunacak ya da kullanacakların güvenli bir çalışma sağlaması hedeflenir. Basınçtan ya da olası diğer durumlardan korunması amacıyla kontroller sağlanmalıdır.

Hijyen standartları da civatalı silindirik modüler su depoları bakımı için gereklidir. Hem kullanıcıların hijyen durumu hem de depoların hijyen durumu oldukça önemlidir. Böylece suya olası bir bakterinin gitmesine engel olabilir, koruma sırasında büyük bir avantaj elde edilebilmektedir. 

Tüm bunlar düşünüldüğünde civatalı silindirik modüler su depoları bakımı belirli bir vakit gerektirmektedir. Yalnız kullanılan kaliteli malzemelere göre bakıma ayıracağınız süreyi azaltabilirsiniz. Bu noktada kaliteli, kullanım ömrü uzun su depoları istiyorsanız Meksis firmamızla hemen iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir